Hortus in vogelvlucht

Historie
De Hortus botanicus Leiden is door de Universiteit Leiden gesticht in 1590, en lag waar nu de Voortuin is. De eerste beplanting daar dateert uit 1594. In de loop van de eeuwen is de Hortus voortdurend uitgebreid, en heeft de beplanting veel veranderingen ondergaan. Toch zijn er uit de afgelopen 400 jaar nog veel oude bomen te bewonderen. De meest recente uitbreiding is de Sterrewachttuin, die voorjaar 2012 zal worden geopend. De gebouwen in de Hortus variëren van de klassieke Oranjerie (1744) tot grote kassencomplexen: de tropische kassen (1938) en de nieuwe Wintertuin (2000).
Lees meer
Voortuin en Wintertuin
De Voortuin is het oudste deel van de Hortus, bij de ingang aan het Rapenburg. In het voorjaar van 2009 is de reconstructie van de tuin zoals die in 1594 is ingeplant weer op de oorspronkelijke plaats aangelegd: de Clusiustuin. In de Wintertuin, de hoge kas aan de noordkant, bevinden zich de entrée, de Hortuswinkel, het Clusius Café en de Tuinkamer. Het is ook een plek voor planten: palmvarens en vleeseters, en in de winter voor een groot deel van onze collectie kuipplanten.
Lees meer
Clusiustuin
Een bezoek aan de Clusiustuin geeft u een indruk van hoe de Hortus er vóór 1600 uitzag: de aanleg en beplanting volgen zo nauwkeurig mogelijk de eerste plattegrond met een beplantingsplan, die in 1595 aan de Universiteit werden aangeboden en nog steeds in de Universiteitsbibliotheek worden bewaard.
Lees meer
Japanse tuin
Japan en Nederland herdachten in 2000 dat beide landen elkaar 400 jaar geleden voor het eerst ‘ontmoetten’. De Leidse Hortus heeft veel Japanse planten in zijn collectie, en een in 1990 aangelegde Japanse tuin, ter nagedachtenis aan Von Siebold, arts en gepassioneerd plantenverzamelaar.
Lees meer
Victoriakas
In de tropische kassen vormen vele tinten groen en allerlei bijzondere bladvormen de achtergrond voor diverse bloemen; van varens en orchideeën tot exotische aronskelken en de Reuzenwaterlelie, Victoria amazonica.
Lees meer
Een nieuwe systeemtuin
Sinds 2005 ligt in de Hortus een geheel vernieuwde systeemtuin, waarbij de planten volgens de toen meest actuele wetenschappelijke inzichten zijn gerangschikt.
Lees meer
Webredactie Hortus botanicus - Published: 10 Dec 2008